• src nakliyat

logo

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?


Tuğçe Kodak
tugceekodk@gmail.com

Çocukta özgüven eksikliğine neden olan faktörler nelerdir?

Özgüven gelişiminde anne-baba tutumları ve çocuğun etkileşim içinde olduğu çevrenin etkisi büyüktür.

ANNE-BABA TUTUMLARI

Her ailenin öncelik verdiği çocuk yetiştirirken temel aldığı değerler farklılık gösterir. Bu doğrultuda çocuğa olan yaklaşım ve tutum da farklılaşır.

Olumsuz anne-baba tutumlarının çocuğun özgüven gelişiminde olumsuz etkileri vardır.

Örneğin; aşırı baskıcı-otoriter aileler çocuğa karşı baskıcı, mükemmeliyetçi, yapamadığı şeyler için sürekli eleştiren, başkalarıyla kıyaslayan (rekabetçi), çocuğa seçme hakkı tanımayan bir tavır takınırlar. Bu da çocuğun özgüven gelişimini olumsuz etkiler.

Öte yandan bunu tam tersi olan aşırı koruyucu aileler ise çocuğa sorumluluk vermeden her şeyi çocuk yerine kendileri yaparak, aşırı ilgiyle çocuğu birçok beceriden yoksun bırakırlar. Aşırı koruyucu anne-babalar aslında, endişeli olmayan çocuklarının başına her an bir şey gelecekmiş gibi bir duyguya kapılırlar ve bunu çocuğa yansıtarak onu da endişelendirirler. Böylece çocuk hiçbir şeyi kendi başına yapamaz, yapabilecek olsa bile ailesinden ona geçen endişe ile buna cesaret edemez. Bunlar da çocukta özgüven eksikliğine neden olur.

İlgisiz-serbest tutum sergileyen anne-babalar ise çocuklarına değersizlik duygusu yaşatırlar. Bu duygu da yine çocukta özgüven eksikliğine sebebiyet verir.

SOSYAL ÇEVRE

Çocuğun özgüven gelişiminde etkileşim içinde olduğu arkadaşlarının ve yakın çevresinin etkisi de yadsınamaz.

Çocuk, sergilediği davranışlara çevresinden aldığı tepkilerle, kendisiyle ilgili bir takım fikirler edinir. Davranışlarına aldığı tepkiler olumsuz olursa çocuk kendisiyle ilgili olumsuz duygu ve düşüncelere kapılır. Olumsuz benlik algısı geliştirir. Bu durum da beraberinde özgüven eksikliğini getirir.

Peki çocukta özgüven eksikliğinin belirtileri nelerdir?

ÖZGÜVENSİZ ÇOCUK

Çekingen, sosyal anlamda ilişki kurma konusunda sıkıntı yaşayan, içine kapanık, fazla alıngan, kırılgan, cesareti olmayan çocuklarda özgüven eksikliğinden bahsedebileceğimiz gibi bunun tam tersi hırçın, saldırgan, sürekli sorun çıkaran, kontrolsüz davranışlar sergileyen, etrafındaki eşyalara ve insanlara zarar veren, sorumluluk almaktan kaçan çocuklarda da özgüven eksikliğinden bahsedebiliriz.

Aileler çocukta özgüven gelişimini desteklemek için neler yapmalı?

AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER

Her şeyden önce çocuğunuza, onu her koşulda sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın, çıkar gözetmeden onu sevdiğinizi bilmeli. Böylece çocuk kendisinin sevilmeye değer olduğunu hissedecek kendiyle ilgili olumlu benlik algısı geliştirecektir.

Çocuğunuzun fikirlerini dinleyin, ona saygı duyun. Başkalarıyla kıyaslamayın.

Ona güvendiğinizi hissettirin, yapabilecekleri konusunda cesaretlendirin ve sorumluluk alma fırsatı verin.

Unutmayın siz çocuğunuza güvenirseniz o da kendine güvenecektir.

 

Psikolojik Danışman

Tuğçe KODAK

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
421 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tarihte Bu Gün 15 Temmuz -O Gece Dakika Dakika Neler Yaşandı?

  15 Temmuz 2018 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Bu gün 15 Temmuz demokrasi destanın 2. yıl dönümü.Bundan tam 2 yıl önce 15 Temmuz darbe gecesiönce Ankara'da 22.05 sularında savaş uçaklarının alçak uçuş yapmaya başlamasıyla belirdi. 22.10:Boğaziçi Köprüsü Türkiye silahlı kuvvetlerinin emir kuvveti dışında FETULLAHCI terör örgütümensubuna ait çeşitli sınıflarda yer alan bir gurubun emir verdiği askerler tarafından işgal edildi.  23.10:Başbakanımız Bin Ali Yıldırım medya aracılığı ile ilk konuşmasını yaptı. Bu vatan uğruna canını veren askerlerimizin içinde asker kılığına girmiş,FETULLAHCI terö...
 • Kökünü Beğenmeyen Dal Çürür

  07 Temmuz 2018 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Sendika bireylerin bireysel mücadeleden örgütsel mücadeleye katılması için varoldu.İnsanlara hizmet etmek için kuruldu.Makam ve mevki hırsları olanlar için bulunmaz bir fırsat oldu. Bazıları sendikayı basamak olarak gördü ,bazıları basamak olarak kullandı.,bazıları bu yavaş zaman alıcı can sıkıcı eylemden vazgeçti direk asansör olarak kullanıp yükselme yolunu seçti. Kökünü beğenmeyen dal ve dalını beğenmeyen meyve olgunlaşmadan çürür." Demiş üstad Necip Fazıl Kısakürek. Sendikanın alt kademelerinden hızla yükselen ve bu gün sendikanın...
 • Duyarlı Urfalıdan Örnek Davranış

  20 Haziran 2018 DÜNYA, EĞİTİM, EMLAK İLAN, GENEL, GÜNDEM, İLETİŞİM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  ASTOR turizm Ayın kaptanı Halil Alagöz Şanlıurfa’dan İstanbul’a giderken Bolo Hendek mevkiinde E 5 kara yolunun kenarında bulduğu Türk Bayrağını yerde bırakmadı. İşte göğsümüzü kabartan o haberin detayları;  Türk Bayrağını Yerde Görünce...(video) Şanlıurfa’dan İstanbul’a giderken Bolo Hendek mevkilinde E 5 kara yolundan geçtiği sırada kenarında yerde duran bayrağımızı gören Alagöz, seyir halindeki otobüsü yol kenarında durdurdu. Tük Bayrağını yerden alarak öpen Alagöz bu duygusal anları sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı. ASTOR t...
 • CİNAYETE KURBAN GİDEN DENİZ DEMİR’E İTHAFEN

  19 Haziran 2018 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, İLETİŞİM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

    Hakime İle Siyasettin Ben Size Ne Yaptım Ne Diyeceksiniz Şimdi Gözü Yaşlı Anama Dokuz Yaşında Yetim Kalan Evladıma Rize Fındıklı da Yolun Dağ Tarafında Bir Kalleş Kurşunla Vuruldum Fındıklı ile Meyveli Köy Arasında  Ecel Yastığına Baş Koydum Yatmadım Rahat Yatağımda Gençliğime Doymadım Henüz Otuz Altı Yaşımda Kasd itdi Hırsız SİYASETTİN  Şu Benim Tatlı Canıma Okuyup Fatiha İhsan Etsinler Bu Deniz Kuluna ...