• src nakliyat

logo

Kıbrıs’ta halen ‘federasyonu’ hayal etmek.


facebooktwittergoogle plus
src haber
srchaber@hotmail.com

 

 

Kore yarımadasında Kuzey Kore ile Güney Kore liderleri bir araya gelip, 65 yıldır yarımadada süren ateşkesi bitirip bir barış yapma umudunu yeşerttiler. İki lideri tebrik ederim. İnşallah başarırlar. Kore yarımadasındaki sorununun derinliklerine girmek istemiyorum. Yazımızın konusu değildir. Ancak, dünyada güç, paylaşım ve egemenlik kurma mücadelesinin tavan yaptığı bu dönemde, Korelilerin bunu başarması, bence bir mucize.
Kore yarımadasındaki bu gelişmeyi, ülkemiz Kıbrıs’a benzeştirmeye çalışanları hayretle izliyoruz. ‘Kuzey-Güney’ kelimeleri dışında hiçbir benzerliği bulunmayan Kore sorunu ile Kıbrıs konusu arasında bağlantı kurulmaya çalışılması, Kıbrıs’ta yaşayan insanları aldatmaktan başka bir şey değildir.
Kıbrıs’ta 50 yıldan fazla bir süredir anlamsızca sürdürülen ve Kıbrıs Ortodox kilisesi mensuplarının, katı ve uzlaşmaz tutumları yüzünden, olumlu bir sonuca varılamamıştır. 50 yılda denenmemiş yol, uygulanmamış usül kalmamıştır. Sonuç Crans Montana’da toplandığı sanılan Kıbrıs Konferansının sonuçları ortadadır. Geçenlerde yıldönümünü hatırladığımız, Annan planı referandumunun sonuçları da ortadadır.
Kuzey Kore ile Güney Kore liderlerinin bir araya gelmelerini, ‘ganimet’ gibi görmeye çalışan ve kendilerini ‘federasyoncu’ adlandıranlar bir kesim, balıklama ortaya atılıp, Kıbrıs’ta görüşmeler derhal federasyon temelinde başlatılmalıdır diye feryada koyulmuşlardır.
Aslında, feryat ettikleri şey başlasa bile yine bir olumlu sonuca varılamayacağını, kendileri de bilmektedirler. Ama onların varlık sebebi olan, ‘federasyon temelinde görüşmeler’ ortadan kalkıp, Kıbrıs’ta başka daha gerçekçi ve sonuç alıcı yola gidilmesi, ki TC dışişleri bakanı sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun son Kıbrıs ziyaretinde yeni bir yolun güçlü izlerini taşımaktadır, ‘federasyoncuların’ varlık sebeplerinin ortadan kalkması ve onların da sonlarının gelmesi demektir. Alelacele telaş içinde Kore liderlerine sarılmalarının esas sebebi kendi var olmaya devam çabasıyla, yok olmaları telaşının bir sonucudur. Yoksa gerçekte onlar on yıllarca daha Kıbrıs’ta bu anlamsız görüşmelerin devam etmesini ve kendilerinin da siyaseten var olmalarını sağlama çabalarıdır.
Kıbrıs Türkü daha fazla kendileriyle alay edilmelerine müsade etmeyecektir. Anavatanımız ve koruyucumuz Türkiye ile birlikte Kıbrıs’ta daha gerçekçi bir yola gidecektir.

 

Fuat Nasip Nalcıoğlu

src haber – src ajans

Etiketler: » » » » » » »
Share
579 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tarihte Bu Gün 15 Temmuz -O Gece Dakika Dakika Neler Yaşandı?

  15 Temmuz 2018 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Bu gün 15 Temmuz demokrasi destanın 2. yıl dönümü.Bundan tam 2 yıl önce 15 Temmuz darbe gecesiönce Ankara'da 22.05 sularında savaş uçaklarının alçak uçuş yapmaya başlamasıyla belirdi. 22.10:Boğaziçi Köprüsü Türkiye silahlı kuvvetlerinin emir kuvveti dışında FETULLAHCI terör örgütümensubuna ait çeşitli sınıflarda yer alan bir gurubun emir verdiği askerler tarafından işgal edildi.  23.10:Başbakanımız Bin Ali Yıldırım medya aracılığı ile ilk konuşmasını yaptı. Bu vatan uğruna canını veren askerlerimizin içinde asker kılığına girmiş,FETULLAHCI terö...
 • Kökünü Beğenmeyen Dal Çürür

  07 Temmuz 2018 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  Sendika bireylerin bireysel mücadeleden örgütsel mücadeleye katılması için varoldu.İnsanlara hizmet etmek için kuruldu.Makam ve mevki hırsları olanlar için bulunmaz bir fırsat oldu. Bazıları sendikayı basamak olarak gördü ,bazıları basamak olarak kullandı.,bazıları bu yavaş zaman alıcı can sıkıcı eylemden vazgeçti direk asansör olarak kullanıp yükselme yolunu seçti. Kökünü beğenmeyen dal ve dalını beğenmeyen meyve olgunlaşmadan çürür." Demiş üstad Necip Fazıl Kısakürek. Sendikanın alt kademelerinden hızla yükselen ve bu gün sendikanın...
 • Duyarlı Urfalıdan Örnek Davranış

  20 Haziran 2018 DÜNYA, EĞİTİM, EMLAK İLAN, GENEL, GÜNDEM, İLETİŞİM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

  ASTOR turizm Ayın kaptanı Halil Alagöz Şanlıurfa’dan İstanbul’a giderken Bolo Hendek mevkiinde E 5 kara yolunun kenarında bulduğu Türk Bayrağını yerde bırakmadı. İşte göğsümüzü kabartan o haberin detayları;  Türk Bayrağını Yerde Görünce...(video) Şanlıurfa’dan İstanbul’a giderken Bolo Hendek mevkilinde E 5 kara yolundan geçtiği sırada kenarında yerde duran bayrağımızı gören Alagöz, seyir halindeki otobüsü yol kenarında durdurdu. Tük Bayrağını yerden alarak öpen Alagöz bu duygusal anları sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı. ASTOR t...
 • CİNAYETE KURBAN GİDEN DENİZ DEMİR’E İTHAFEN

  19 Haziran 2018 DÜNYA, EĞİTİM, GENEL, GÜNDEM, İLETİŞİM, KKTC- KIBRIS, KÜLTÜR SANAT, SON DAKİKA, YAZARLAR

    Hakime İle Siyasettin Ben Size Ne Yaptım Ne Diyeceksiniz Şimdi Gözü Yaşlı Anama Dokuz Yaşında Yetim Kalan Evladıma Rize Fındıklı da Yolun Dağ Tarafında Bir Kalleş Kurşunla Vuruldum Fındıklı ile Meyveli Köy Arasında  Ecel Yastığına Baş Koydum Yatmadım Rahat Yatağımda Gençliğime Doymadım Henüz Otuz Altı Yaşımda Kasd itdi Hırsız SİYASETTİN  Şu Benim Tatlı Canıma Okuyup Fatiha İhsan Etsinler Bu Deniz Kuluna ...